понедельник, 1 апреля 2019 г.

Заняття з безпеки життєдіяльності «Допоможи собі сам» ( старша група)


Програмовий зміст:
Знайомити  дітей з правилами безпечного користування побутовими предметами, надавати перевагу безпечним видам діяльності, підтримувати свідоме відповідальне ставлення до особистої безпеки.
Формувати уявлення дітей про небезпечні для здоров`я та життя предмети(колючі, ріжучі, вогненебезпечні, травмонебезпечні та отруйні).
Покращувати навички пояснювального мовлення.
Розвивати у дітей вміння розмірковувати: чому зовні цікаві та привабливі речі бувають небезпечними?
Виховувати у дітей обережність в користуванні небезпечними предметами.
Матеріали та обладнання:
 ілюстрації до казок, картинки із зображенням небезпечних предметів, картки із номерами екстренних служб, набір цифр, мультимедійна презентація, відеоролик «Смішарики», загадки.
Хід заняття
Ось нарешті самі вдома
Ситуація знайома
Тато й мама десь у справах
Тож знайдем собі забаву
Погуляємо на славу
Але, діти, щоб гуляти самим потрібно знати правила безпечного поводження. В домі у кожного з нас знайдеться безліч  цікавих та корисних речей, але безпечними ці речі можуть бути тільки в руках у дорослих. Ми пограємо в гру «Підбери безпечну іграшку»(поставити крапочку)
Хід гри:
Серед запропонованих карток із зображенням різних предметів діти добирають небезпечні.
Вправа «Все на свої місця»
Хід:
В-ль
Кожна господиня прагне, щоб у її домі всі предмети знаходились на своїх місцях .
У мене є ящички: для інструментів, шиття, посуду ,  аптечка. Я буду вам загадувати загадки, а ви будете знаходити картинки відгадки і класти в потрібні місця
-ніс сталевий, хвіст лляний- шию шапку та штани. (голка)
-маленькі, кругленькі, того полікують, хто за рецептом їх скуштує.(пігулки)
-Два кільця, два кінця, посередині цвях.(ножиці)
-хлопчик –тук, хлопчик-тук
Як береш його до рук- забиває він гвіздок,
Ну а зветься……(молоток)
-дірку зробить він уміло,
Ну а зветься просо…..(шило)
 Небезпечний та корисний, 
Гострий та зручний сумісно, 
З одного зроблю я кілька, 
Обережні будьте тільки! 
(ніж)
Інструменти ми ладні, 
До роботи ми вправні, 
Ви без нас, як без рук, 
Як до столу зовуть. 
( виделка)
 Висновок: гострі, колючі та ріжучі предмети повинні знаходитись в спеціальних місцях
д/г «Світлофор»
-Дуже часто, коли ми залишаємось самі ,ми робимо те, що мама заборонила.
У вас на столах є два кружечки: червоний-заборона
Зелений-дозвіл
Я називаю дію, а ви піднімаєте відповідний кружечок
-можна будь кому відкривати двері;
-самому підпалювати плиту;
-ліки приймати лише за рецептом лікаря;
-ножем нарізати овочі;
-поки мами немає розглянути книжку;
-підставити стільчик та дістати іграшку високо на шафі;
-Прибрати на іграшковій полиці;
-попрати речі;
-Намалювати мамі картинку;
-покладу кицю спати.
висновок:
Перш ніж щось зробити , гарно подумати, чи схвалили б дорослі ваш вчинок.
Д/г «Казкові історії»
В-ль:
Небезпечні ситуації трапляються навіть у казках та мультиках. І ми про них згадаємо завдяки нашому годиннику.(в-ль виставляє годинник розділений на сектори різного кольору, на столі розкладено ілюстрації до казок , в правому верхньому кутку –кольоровий кружечок, як на циферблаті годинника, діти добирають відповідну картинку і розповідають, яка небезпечна ситуація сталась у казці і як можна було її запобігти.
Перегляд  відеоролика «Сміщарики» (1.8 хв) вогненебезпечні предмети
висновок:
У різні небезпечні ситуації потрапляли також  інші люди, тому потрібно робити висновки з чужих помилок.
Самостійна робота «Добери частування»
-Коли мами немає вдома, нам напевне схочеться чогось смачненького . У вас на столах є картки. Потрібно вибрати те частування, яке можна взяти, усе, чого не можна торкатися самому-закреслити
Вихователь (звертається до дітей). Є багато різних іграшок, якими ви полюбляєте гратися. Назвіть, будь ласка, свої улюблені іграшки, (Діти перераховують іграшки.) Але є речі, про які дорослі вам кажуть: «Це не іграшки, це небезпечно!»
На дошці з’являється зображення сірників.
Вихователь загадує дітям загадки.
Діти, прослуховуючи текст загадки та зіставляючи з побаченим, відгадують їх.
У картонній хаті
Дивовижні браття
Дерев’янії живуть,
Всім вогонь роздають.
                               ( Сірники.)
Вихователь. Діти! Як ви гадаєте, чому дорослі називають сірники небезпечними?

Чому сірники не можуть бути іграшкою? Що може трапитися, коли діти граються сірниками? (Пожежа.)
Вихователь пропонує послухати дітям вірш про те, як небезпечно гратися сірниками.
Вихователь читає уривок з вірша. На дошці по ходу читання з’являються ілюстрації до нього.
Вогонь працював у Кози у печі —
                             Варив їй куліш, випікав калачі.
Вона ж годувала щоранку малят —
Трійко біленьких своїх козенят.
Ось мамі вже з дому рушати пора.
                              Лишається в хаті сама дітвора.
—    Ми будем слухняні! — синок запевня.
Куди ж це найменше спішить козеня?
Воно потихеньку взяло сірники
І вогник маленький пуска між тріски:
—    Ану, як у мами моєї, гори! —
І ось уже дим потягнувсь догори...
Сердитий вогонь розходивсь, гоготить! Сестричка з найменшим сховались умить.
А брат не злякавсь: — Нуль-один подзвоню! Врятують пожежники нас від вогню!
Вихователь ставить дітям запитання за текстом:
Про кого розповідається у вірші?
Що зробила коза?
Що пообіцяли мамі діти?
Чи дотримали вони своєї обіцянки?
Що зробило найменше козеня?
До чого призвели пустощі малого козенятка?
Як вів себе вогонь?
Чи злякалися малята? Що вони зробили?
Як вчинив старший братик?
висновок: сірники- не іграшка
Але коли вже трапилася біда, головне не розгубитись. Є люди, які готові прийти до вас на допомогу- це пожежники, лікарі, поліція. Вихователь пропонує викласти номера цих служб на столі.
Але для того, щоб служба приїхала саме до вас –потрібно назвати адресу.
Давайте згадаємо свою адресу.
Гра «Телефон»( на єкрані з`являється ситуація, а діти показують картку з номером відповідної служби
А які машини вам поспішять на допомогу?
Люди яких професій будуть знаходитись в кожній із них?
ПІДСУМОК ЗАНЯТТЯ
В-ль: діти , ми багато дізналися про безпечну поведінку, сподіваюсь, що ви будете  дотримуватись правил безпечного поводження і з вами ніколи не трапиться біди, давайте підсумуємо наше заняття:
Ми ішли ,ішли,ішли
Всю квартиру обійшли
І зустрілися малечі корисні й цікаві речі:
Ось машина пральна вміла, пилосос,щоб чистить килим
Телевізор кольоровий, телефон мобільний новий
Ходим ми все розглядаєм, та нічого не чіпаєм:
Це не іграшки, малята, і не треба їх чіпати


пятница, 22 марта 2019 г.

Заняття № 3. Тема: прибирання в ігрових зонах.





Заняття № 3
 тема. Прибирання в ігрових зонах
Різновид діяльності: господарсько-побутова праця. Програмовий зміст: продовжувати формувати вміння дітей протирати вологою та сухою ганчіркою іграшки, що підлягають вологій обробці — дерев’яні, металеві, пластмасові, будівельний матеріал, лялькові меблі і т. д. ; продовжувати формувати навички співпраці і взаємодопомоги; ознайомити з обов’язками бригадира; виховувати вміння працювати підгрупами, виконувати вказівки.

ХІД ЗАНЯТТЯ
 Діти заходять до групи: на килимку розкидані іграшки з різних ігрових зон. В и х о в а т е л ь.
 Що це діти?
 Що трапилося?
Хто ж це таке наробив, порозкидав та ще й забруднив усі наші іграшки. Тепер вони всі сплуталися.
 Як же нам їх зібрати?
А давайте ми розділимося на команди, і кожна команда збере іграшки з ігрової зони, яку собі обере. (Діти діляться на команди за бажанням.) А зараз ми оберемо бригадира кожної команди. Хто більше назве прислів’їв про працю, той і буде бригадиром.
- «Лінощі гірші за хворобу»;
-«Бджола мала, а й та працює»;
- «Любиш кататись, люби і саночки возить»;
- «Хочеш їсти калачі — не сиди на печі»;
- «Праця людину красить»;
- «Хочеш бути щасливим, рости працьовитим».
 В и х о в а т е л ь. Ну що ж, а тепер будемо збирати іграшки. А щоб нам було веселіше працювати, пограємо у гру.
 Гра «Чия команда швидше збере іграшки»
Під музику кожна команда збирає іграшки з обраної ігрової зони.
В и х о в а т е л ь. Діти, ви вже раніше прибирали в ігрових куточках — витирали і розкладали іграшки. Давайте подивимося, що зараз тут треба зробити.
 (Витерти лялькові меблі, будівельний матеріал, прибрати у гаражах для машин.)
 В и х о в а т е л ь. Підготуйтеся до праці. (Діти засукують рукава, одягають фартухи.) Бригадир призначає, кому принести ванночки, хто наллє воду в ванночки, хто візьме ганчірки. Потім визначає, хто які іграшки витиратиме.
Під час виконання дошкільниками завдання вихователь бере собі ту частину роботи, яку не може доручити дітям: витирає верхні полиці у шафі, стелажі. Контролює поведінку дітей. Звертає увагу не тільки на дбайливість дітей, а й на характер взаємодії: як вони звертаються одне до одного, чи допомагають товаришам. За необхідності підтримує справедливі вимоги головного. Підсумок
 В и х о в а т е л ь. Ось і закінчили ми роботу, а тепер кожен оцінить свою працю.
 Дидактична гра «Склади розповідь»
Працювали діточки день при дні,
 Прибирали іграшки всі свої.
Добрий настрій поруч із ними біг,
 Він дбайливим діточкам
 Допоміг!


вторник, 12 марта 2019 г.

Заняття № 2. Маленькі господарі.


Тема. Маленькі господарі
Різновид діяльності: господарсько-побутова праця.
 Програмовий зміст:
 продовжувати навчати дітей самостійно застеляти і розстеляти ліжко; формувати уявлення про господарсько-побутову працю; розвивати вміння чергувати по їдальні, в куточку природи; закріплювати вміння бачити безлад у групі; самостійно прибирати у групі; виховувати любов до праці, бажання працювати та допомагати дорослим. матеріал: ігрові зони групи, кошеня (іграшка); сюжетні картинки, спальна кімната.
ХІД ЗАНЯТТЯ
 Діти заходять до групи.
В и х о в а т е л ь. Діти, ви чимось здивовані? Чим? Бесіда за побаченим
 — Так, дійсно в групі безлад. Ще й сліди чиїсь? Це ви шкоду зробили? Ні? — Як ви гадаєте, хто міг наслідити і все це розкидати?
 — Чи подобається вам така група?
 — Чому ні? — А що ж робити?
 — А чому ви повинні прибирати, ви ж не розкидали?
 — Коли ви граєтесь у групі, на вулиці, часто можна почути: «Я тут не грався, я прибирати не буду!» Який вихід із такої ситуації? Кому ще потрібно допомагати? Дидактична гра «Кому потрібна допомога?» Діти за сюжетними картинками визначають, кому потрібна допомога.
Вихователь.
Як потрібно поприбирати у групі?
 Скільки у нас ігрових зон?
 Скільки потрібно підгруп? Чому?
Як розділитися на підгрупи? Діти діляться на 6 підгруп.
 Д і т и.
Раз, два, три — працювати любим ми! Діти прибирають ігрові зони. Бесіда за побаченим
Як змінилася група? Чому на акуратну, охайну групу приємніше дивиться? А хто підтримує чистоту всієї групи?
 — Як ви допомагаєте Валентині Анатоліївні?
 Як ви допомагаєте мені? Повторення обов’язків чергових.
Дидактична гра «Так чи ні»
 Фізкультвилинка
 В групі хтось походив
 — Дуже-дуже наслідив.
 Скрізь його ми пошукаєм,
Під столи позаглядаєм,
Раз — присіли, подивились,
 Два — устали, удивились.
Ми побачили сліди —
 В спальню нас вони вели.
 Діти заходять до спальні. Бесіда за побаченим
 — А що трапилося з нашими ліжечками? Прямо, як у казці, на них хтось лежав. Ви нічого не чуєте? Так, це ж маленьке кошеня (можна взяти справжню домашню кішку, або іграшку).
 — Воно просить вибачення, кошенятко погралось, а іграшки на місце не поклало, захотіло спати. На всіх ліжечках полежало, а заправити їх не змогло.
 — Діти, що робити з кошеням? Дати йому ім’я? Яке? Залишити в групі? Навіщо? Чому ви можете його навчити?
 — Перш за все застелити ліжко.
— Яка білизна є на ваших ліжках? Щоб розстелити ліжко, що ви спочатку робите? Куди ви вішаєте накидку з подушки? Куди кладете подушку? Чому не можна її класти на чуже ліжко чи підлогу? Як розстелити простирадло? А може його зняти і на підлозі згорнути, так зручніше буде. Чому ні? Куди покладете покривало? В якій послідовності застеляємо ліжка? Як правильно застелити простирадло? Як поставимо подушку? Приберіть, будь ласка своє ліжко. Діти застеляють свої ліжка.
 Підсумок
Вихователь. Молодці, діти, здається, котик вже вміє прибирати ліжечко. А тепер можна і погратися. Які ігри ви запропонуєте котикові? Не забувайте показувати котику тільки гарний приклад.

ЗАНЯТТЯ З ТРУДОВОГО ВИХОВАННЯ Заняття № 1


 Тема. миття іграшок
 Різновид діяльності: господарсько-побутова праця.
 Програмовий зміст:
 формувати у дітей навички господарсько-побутової праці під час миття іграшок, навчати виконувати дії чітко за вказівкою вихователя, допомагати товаришам, закріпити знання про властивості води, мила, соди; виховувати охайність, старанність, бажання працювати разом. обладнання: тепла вода, два тази, мило, сода, серветки з тканини, лист від Мийдодира, фартухи для дітей. Попередня робота: прочитати дітям оповідання «Мийдодир», розпові сти про властивості соди, закріпити корисні якості господарського мила.
 ХІД ЗАНЯТТЯ
До групи заходить листоноша і повідомляє, що на цю адресу прийшов лист від грізного начальника умивальників і командира мочалок.
— Діти, так хто ж нам надіслав листа? (Мийдодір.) Зараз ми дізнаємося, що ж він хоче нам повідомити.
 Читання листа. До мене, Повелителя чистоти, дійшли чутки, що у вашій групі не все гаразд з іграшками. За увесь день на іграшки сідає пил, а пил — це шкідливі мікроби, і коли малюк бере таку іграшку, мікроби потрапляють до нього. І щоб не трапилось біди — іграшки терміново потрібно помити. Я сподіваюсь, що ви виконаєте мій наказ
 — Діти, ми зробимо так, як нам велів Мийдодір?
 — А що нам для цього потрібно? Я загадаю вам загадки, а ви мені підкажете. -Якщо руки наші в ваксі,
 Якщо на ніс сіли клякси,
 Хто тоді наш перший друг,
Змиє бруд з лиця і рук. (Вода.)
-Гладке, запашне, миє чисто. (Мило.)
Діти відгадують ці загадки.
 — А чим корисні ці речі? (Вони нам допомагають позбавитись від бруду.)
— А зараз ми будемо мити іграшки.
 У миску, де налита тепла вода, додаємо мило і соду, а в іншій мисці, де чиста вода, іграшки будемо споліскувати. Але дітей багато, і щоб всі виконували роботу, ми розподілимо обов’язки:
 1. Я буду мити іграшки в мильно-содовому розчині.
 2. Перша група дітей споліскуватиме іграшки в чистій воді.
3. Друга група витиратиме іграшки серветками.
 4. Третя група розставлятиме іграшки на місця.
Діти, що споліскують іграшки, беруть фартухи.
 Робота дітей і вихователя. Коли іграшки розставлені по місцях, необхідно звернути увагу дітей на те, якими чистими стали іграшки.
 Підсумок
 В и х о в а т е л ь. Діти, а ви не знаєте, чому ми так швидко впоралися? (Тому, що працювали разом.)
 — І на останок ми вивчимо прислів’я: «Дружно працювали — втоми ми не знали».
 — Діти, я сподіваюсь, що іграшки у нашій групі завжди будуть чистими.

четверг, 28 февраля 2019 г.

«Ми працюємо на грядках»




Актуальність теми проекту: Проект спрямований на формування трудових умінь та навичок по догляду за городніми культурами,  уявлень про овочеві культури нашої  місцевості; про  умови їх вирощування;. Участь дітей у проекті «Працюємо на грядках" дозволить максимально збагатити  уявлення
дітей  про роботу сільських жителів на присадибних ділянках, про процеси вирощування городніх культур, їх корисні властивості; розвинути зв'язне мовлення, творчі здібності дітей, спільну пошукову діяльність

Мета: розвивати передумови для участі дитини в елементарній трудовій діяльності, здатність самостійно визначати та утримувати мету діяльності, формувати самостійність, працелюбність ; впроцесі праці усвідомлювати високу соціальну значущість практичної діяльності, прогнозувати майбутній результат,порівнювати свої очікування з реальними досягненнями.

Завдання:
-       Створювати умови для  колективної праці

-       Формувати уявлення про овочі, про різноманітність їх сортів, про сприятливі умови для їх росту та дозрівання.

-       Створювати умови для розвитку пошуково-дослідницької діяльності детей.

-       Вправляти дітей у користуванні знаряддями праці

-       Формувати інтерес до творів фольклорного жанру (прислів'я, приказки, загадки).

-       Зацікавити батьків у продуктивній діяльності з дітьми.

-        
Тривалість проекту: квітень - серпень.
Учасники проекту:

-       Діти старшої різновікової  підгрупи

-       Батьки

-       Вихователь Завадко Н.В.

Передбачувані  результати:
-       Формування умінь та навичок по догляду за городніми рослинами

     - Формування уявлень про те, як ростуть овочі, як потрібно доглядати за ними; про умови їх дозрівання та збору; про способи приготування з них різних страв і способи заготовки на зиму.

    - Підбір цікавого пізнавального матеріалу про зростання овочів

Перелік форм і методів реалізації проекту
·       Спостереження за працею дорослих на городі.
·       Заняття в ігровій формі.
·       Трудова діяльність на грядках.
·       Дидактичні та сюжетно - рольові ігри.
·       Розглядання ілюстрацій, картин.
·       Бесіди.
·       Читання художньої літератури.
·       Заучування загадок, прислів'їв і приказок.
·        
Робота вихователя
1. Бесіди з дітьми (виявлення рівня знань про рослини)
2. Складання плану роботи над проектом.
3. Збір матеріалу, необхідного для реалізації проекту.
4. Розробка конспектів занять та презентації з планованої теми.
5. Організація предметно - розвивального середовища по темі проекту.
6. Виготовлення дидактичних ігор і посібників

Етапи проектної діяльності

1. Підготовчий етап.

·       Збір та аналіз літератури по даній темі.
·       Визначення мети.
·       Планування діяльності, спрямованої на реалізацію проекту.
·       Проведення анкетування батьків з даної теми

2.Основний етап - практична діяльність.

·       Входження дітей в проблемну ігрову ситуацію (провідна роль вихователя).
·       Реалізація проекту через різні види діяльності.
·       Взаємодія з батьками, спрямована на знайомство з проектною діяльністю.

3. Заключний етап.

·       Презентація проекту
·       Проведення дозвілля.
·       Міні-виставка вирощеної продукції.

Зміст проекту.

Квітень






Заходи
Бесіди
«Що я знаю про здорове харчування?»
«Звідки беруться овочі?».
Малювання. «Що росте на городі?»
Дидактичні ігри
«Чарівний  мішечок», «Вгадай овоч за описом»
«Що за овоч?»
Дослідно-експериментальна діяльність
Розглянути насіння різних овочів, порівняти їх.Залити насіння невеликою кількістю води, спостерігати,яка його частина залишиться під водою, а яка спливе на поверхню. Висіяти і те і друге насіння в різні    різні ємкості для спостереження за кількістю сходів.
Читання художньої літератури
«Чипполіно» Д. Родарі, М. Носов «Городники».

Спостереження
За сходами і зростанням розсади.
Робота з батьками
Збір інформації: підбір ілюстрацій і художньої літератури,
  розглядання енциклопедій. Анкетування батьків
 «Дослідницька діяльність на присадибній ділянці».
Праця
Полив сходів. Пікірування розсади.




Травень
Заходи
Бесіди
«Праця сільських жителів на присадибних ділянках».
«Знаряддя праці. Безпечна робота в городі».
Малювання «Замальовка етапів росту рослин в альбомі
 Спостережень»
Дидактичні ігри
«Один - багато»,
«Підкажи слівце»
Дослідно-експериментальна діяльність
·       Будова рослин. Зростання розсади в тіні і на сонці.
Читання художньої літератури
 Н.Забіла «Ясоччина грядка»
Робота з батьками
Робота з батьками
Рекомендації щодо організації спільної роботи на городі. Спостереження за ростом овочевих культур у теплицях та у відкритому грунті.
Рекомендації щодо організації спільної роботи на городі. Спостереження за ростом овочевих культур у теплицях та у відкритому грунті.




Праця
Підготовка грунту. Полив, висаджування розсади капусти.
Червень
Заходи
Бесіди
«Яку шкоду розсаді можуть завдати комахи?»
«Як потрібно доглядати за овочевими культурами».
Малювання «Замальовка етапів росту рослин в альбомі спостережень.
 Зав'язування плодів».

Дидактичні ігри
«Дізнайся по запаху», «Скажи лагідно»,
Дослідно-експериментальна діяльність
Досвід з помідорами - «пасинкування» Встановлення зв'язку: рослини - земля, рослини - вода, рослини - людина.
Читання художньої літератури
М. Носов «Огірки», потішки про овочі
Спостереження
За появою плодів; за комахами-шкідниками
Робота з батьками
Рекомендації щодо організації спільної роботи на городі (  прополка спільно з дітьми)
Праця
Полив. Висадка розсади томатів і перцю, прополка бур'яну.
Липень
Заходи
Бесіди
«Навіщо підв'язують помідори?» «Побутові прилади для переробки овочів».
Ліплення «Наші овочі дозріли!»
Дидактичні ігри
«Овочі і фрукти», «Що зайве?», «Один - багато»
Дослідно-експериментальна діяльність
Дозрівання томатів на грядці і зірваних зелених плодів в приміщенні.
Читання художньої літератури
 О. Благинина «Приходьте на город», В.Волина «Наша нива», Т. Надежкіна «Огіркове насіннячко»
Спостереження
За станом листя огірків в ранковий і полуденний час, за дозріванням плодів.
Робота з батьками
Рекомендації щодо організації спільної роботи на городі (збір врожаю, прополка, переробка томатів) Консультації «Яка користь від овочів
Праця
Збір урожаю огірків, прополка після дощу.



Серпень
Заходи
Бесіди
«Літо в банці».
«Які страви складаються з овочів».
Аплікація. «Плоди нашої праці».

Дидактичні ігри
«Поясни слівце», «Який сік з...», «Великий - маленький»
Дослідно-експериментальна діяльність
Зважування плодів. Дегустація овочевих страв.
Читання художньої літератури
Р. Юдіна «Казка про те, як овочі воювали».
Спостереження
За зміною стану рослин.
Робота з батьками
Презентація етапів роботи за проектом. Організація міні - виставки вирощеної продукції. «Фоторепортаж з домашніх грядок».
Праця
Полив капусти, збір томатів і перцю, прибирання сухих рослин.