понедельник, 1 апреля 2019 г.

Заняття з безпеки життєдіяльності «Допоможи собі сам» ( старша група)


Програмовий зміст:
Знайомити  дітей з правилами безпечного користування побутовими предметами, надавати перевагу безпечним видам діяльності, підтримувати свідоме відповідальне ставлення до особистої безпеки.
Формувати уявлення дітей про небезпечні для здоров`я та життя предмети(колючі, ріжучі, вогненебезпечні, травмонебезпечні та отруйні).
Покращувати навички пояснювального мовлення.
Розвивати у дітей вміння розмірковувати: чому зовні цікаві та привабливі речі бувають небезпечними?
Виховувати у дітей обережність в користуванні небезпечними предметами.
Матеріали та обладнання:
 ілюстрації до казок, картинки із зображенням небезпечних предметів, картки із номерами екстренних служб, набір цифр, мультимедійна презентація, відеоролик «Смішарики», загадки.
Хід заняття
Ось нарешті самі вдома
Ситуація знайома
Тато й мама десь у справах
Тож знайдем собі забаву
Погуляємо на славу
Але, діти, щоб гуляти самим потрібно знати правила безпечного поводження. В домі у кожного з нас знайдеться безліч  цікавих та корисних речей, але безпечними ці речі можуть бути тільки в руках у дорослих. Ми пограємо в гру «Підбери безпечну іграшку»(поставити крапочку)
Хід гри:
Серед запропонованих карток із зображенням різних предметів діти добирають небезпечні.
Вправа «Все на свої місця»
Хід:
В-ль
Кожна господиня прагне, щоб у її домі всі предмети знаходились на своїх місцях .
У мене є ящички: для інструментів, шиття, посуду ,  аптечка. Я буду вам загадувати загадки, а ви будете знаходити картинки відгадки і класти в потрібні місця
-ніс сталевий, хвіст лляний- шию шапку та штани. (голка)
-маленькі, кругленькі, того полікують, хто за рецептом їх скуштує.(пігулки)
-Два кільця, два кінця, посередині цвях.(ножиці)
-хлопчик –тук, хлопчик-тук
Як береш його до рук- забиває він гвіздок,
Ну а зветься……(молоток)
-дірку зробить він уміло,
Ну а зветься просо…..(шило)
 Небезпечний та корисний, 
Гострий та зручний сумісно, 
З одного зроблю я кілька, 
Обережні будьте тільки! 
(ніж)
Інструменти ми ладні, 
До роботи ми вправні, 
Ви без нас, як без рук, 
Як до столу зовуть. 
( виделка)
 Висновок: гострі, колючі та ріжучі предмети повинні знаходитись в спеціальних місцях
д/г «Світлофор»
-Дуже часто, коли ми залишаємось самі ,ми робимо те, що мама заборонила.
У вас на столах є два кружечки: червоний-заборона
Зелений-дозвіл
Я називаю дію, а ви піднімаєте відповідний кружечок
-можна будь кому відкривати двері;
-самому підпалювати плиту;
-ліки приймати лише за рецептом лікаря;
-ножем нарізати овочі;
-поки мами немає розглянути книжку;
-підставити стільчик та дістати іграшку високо на шафі;
-Прибрати на іграшковій полиці;
-попрати речі;
-Намалювати мамі картинку;
-покладу кицю спати.
висновок:
Перш ніж щось зробити , гарно подумати, чи схвалили б дорослі ваш вчинок.
Д/г «Казкові історії»
В-ль:
Небезпечні ситуації трапляються навіть у казках та мультиках. І ми про них згадаємо завдяки нашому годиннику.(в-ль виставляє годинник розділений на сектори різного кольору, на столі розкладено ілюстрації до казок , в правому верхньому кутку –кольоровий кружечок, як на циферблаті годинника, діти добирають відповідну картинку і розповідають, яка небезпечна ситуація сталась у казці і як можна було її запобігти.
Перегляд  відеоролика «Сміщарики» (1.8 хв) вогненебезпечні предмети
висновок:
У різні небезпечні ситуації потрапляли також  інші люди, тому потрібно робити висновки з чужих помилок.
Самостійна робота «Добери частування»
-Коли мами немає вдома, нам напевне схочеться чогось смачненького . У вас на столах є картки. Потрібно вибрати те частування, яке можна взяти, усе, чого не можна торкатися самому-закреслити
Вихователь (звертається до дітей). Є багато різних іграшок, якими ви полюбляєте гратися. Назвіть, будь ласка, свої улюблені іграшки, (Діти перераховують іграшки.) Але є речі, про які дорослі вам кажуть: «Це не іграшки, це небезпечно!»
На дошці з’являється зображення сірників.
Вихователь загадує дітям загадки.
Діти, прослуховуючи текст загадки та зіставляючи з побаченим, відгадують їх.
У картонній хаті
Дивовижні браття
Дерев’янії живуть,
Всім вогонь роздають.
                               ( Сірники.)
Вихователь. Діти! Як ви гадаєте, чому дорослі називають сірники небезпечними?

Чому сірники не можуть бути іграшкою? Що може трапитися, коли діти граються сірниками? (Пожежа.)
Вихователь пропонує послухати дітям вірш про те, як небезпечно гратися сірниками.
Вихователь читає уривок з вірша. На дошці по ходу читання з’являються ілюстрації до нього.
Вогонь працював у Кози у печі —
                             Варив їй куліш, випікав калачі.
Вона ж годувала щоранку малят —
Трійко біленьких своїх козенят.
Ось мамі вже з дому рушати пора.
                              Лишається в хаті сама дітвора.
—    Ми будем слухняні! — синок запевня.
Куди ж це найменше спішить козеня?
Воно потихеньку взяло сірники
І вогник маленький пуска між тріски:
—    Ану, як у мами моєї, гори! —
І ось уже дим потягнувсь догори...
Сердитий вогонь розходивсь, гоготить! Сестричка з найменшим сховались умить.
А брат не злякавсь: — Нуль-один подзвоню! Врятують пожежники нас від вогню!
Вихователь ставить дітям запитання за текстом:
Про кого розповідається у вірші?
Що зробила коза?
Що пообіцяли мамі діти?
Чи дотримали вони своєї обіцянки?
Що зробило найменше козеня?
До чого призвели пустощі малого козенятка?
Як вів себе вогонь?
Чи злякалися малята? Що вони зробили?
Як вчинив старший братик?
висновок: сірники- не іграшка
Але коли вже трапилася біда, головне не розгубитись. Є люди, які готові прийти до вас на допомогу- це пожежники, лікарі, поліція. Вихователь пропонує викласти номера цих служб на столі.
Але для того, щоб служба приїхала саме до вас –потрібно назвати адресу.
Давайте згадаємо свою адресу.
Гра «Телефон»( на єкрані з`являється ситуація, а діти показують картку з номером відповідної служби
А які машини вам поспішять на допомогу?
Люди яких професій будуть знаходитись в кожній із них?
ПІДСУМОК ЗАНЯТТЯ
В-ль: діти , ми багато дізналися про безпечну поведінку, сподіваюсь, що ви будете  дотримуватись правил безпечного поводження і з вами ніколи не трапиться біди, давайте підсумуємо наше заняття:
Ми ішли ,ішли,ішли
Всю квартиру обійшли
І зустрілися малечі корисні й цікаві речі:
Ось машина пральна вміла, пилосос,щоб чистить килим
Телевізор кольоровий, телефон мобільний новий
Ходим ми все розглядаєм, та нічого не чіпаєм:
Це не іграшки, малята, і не треба їх чіпати